Kwas foliowy jest jedną z bardziej potrzebnych organizmowi substancji. Mimo, że jest dostępny w licznych zieleninach liściastych, wiele osób cierpi na jego niedobór. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kwas foliowy należy do substancji bardzo łatwo ulegających rozpadowi pod wpływem albo zbyt wysokiej albo zbyt niskiej temperatury a nawet w wyniku działania światła słonecznego. Dlatego też organizm bardzo potrzebuje kwasu foliowego zarówno jako substancji jak i jego wibracji na poziomie energetycznym.
Kwas foliowy zwany też folacyną, folanem albo witaminą B9 odkryto i wyizolowano dopiero w 1941 r. Związek ten:
Jego niedobór w organizmie powoduje m.in.:
Dobowe zapotrzebowanie dla osób dorosłych wynosi ok. 300 mg, dla kobiet w ciąży ok. 450 mg a dla kobiet karmiących 520 mg.
Z udziałem kwasu foliowego powstają substancje neurostymulacyjne - serotonina działająca kojąco i uspokajająco (zdrowy sen!) oraz noradrenalina, która jest odpowiedzialna za aktywność i dynamikę w ciągu dnia. Kwas foliowy - to kolejna witamina z grupy B, która uczestniczy w syntezie ''hormonów szczęścia''. Tymczasem trudno znaleźć człowieka, w którego organizmie znajdowałaby się wystarczająca jego ilość.